Jaki materac do spania wybrać?

Jaki materac do spania?

Krótko o materacu

Na wstępie wpisu nakreślę dla nowicjuszy co to jest materac. Mało osób wie, że definicja materaca pochodzi z języka włoskiego materasso. No ale po co to komu do życia potrzebne? No właśnie nikomu. Tak po krótce: Najczęściej jest szyty z grubej tkaniny, często pikowanej np. wełną lub owatą i wypełniony np. mikrogąbką, matą kokosową, lateksem, dawniej trawą morską, słomą, sianem i podobnymi wypełniaczami – tak nam mówi wikipedia : ) . Jest wiele rodzajów materacy, ale dzisiaj się nie będziemy na tym dokładnie skupiać i zagłębiać tego tematu.

Materac czy wersalka – co lepsze do spania?

Czym się różni materac od wersalki? A więc… Materac jest odpowiednią konstrukcją, która została zaprojektowana po to, aby nasze mięśnie podczas snu mogły być rozluźnione, a ciało leżało w płaskiej pozycji, bez wyginania się zbyt mocno w naszych stawach. Meble typu sofa czy wersalka nie będą, aż takie dobre jak materac jeśli chodzi o sprawę snu, ponieważ ich konstrukcja nie jest stworzona do spania i jest po prostu zbyt twarda.

Ogólnie rzecz biorąc, materac został zaprojektowany, aby zapewnić nam jak najlepszy sen. To jest oczywiście jego główna i podstawowa funkcja. Materace są produkowane z myślą o pozycji leżącej.

Wersalka zaś, jest meblem zaprojektowanym z myślą o wygodnym siedzeniu np. w salonie przez gości, więc powinna ładnie wyglądać, a dodatkowo jej materiał jest dość twardy, abyśmy się nie zapadali w dół siedząc na takiej sofie czy wersalce.

Jaki materac wybrać do spania – dlaczego to aż takie ważne?

Dobranie odpowiedniego materaca jest niezwykle ważne. Większość ludzi wstaje codziennie rano do pracy czy do szkoły (no chyba, że jesteś leniuszkiem i Ci się nie chce nic robić, to spędzasz w łóżeczku cały dzionek). Po ciężkim dniu należ się odpowiednia ilość godzin snu, zależna od aktywności i wieku, ale żeby uogólnić, człowiek śpi 7-8 godzin dziennie. Łatwo więc przeliczyć, że jest to aż 1/3 naszego życia, czyli dosyć dużo. W trakcie snu nasz organizm się relaksuje, regeneruje, a nasze mięśnie się rozluźniają. Sen jest najlepszym lekarstwem na wszystkie dolegliwości, boli Cię głowa czy brzuch? – idź spać. Proste. Zwykle pomaga ; ) . Wracając, materac jest właściwie nieodłącznym elementem naszego życia. Jeśli się nie wyśpisz, to wszystko będzie Cię bolało, będziesz rozkojarzony, każdy Cię będzie denerwował. Znasz to, prawda? Mówią, że wstałeś “lewą nogą”, ale po prostu to wina złego snu. Dobrze dobrany model pozwoli nam nie tylko zregenerować siły, ale także utrzymać kondycję kręgosłupa przez długie lata. Pamiętaj, że materac to nie tylko element wyposażenia, który ma na celu sprawiać nam wrażenie estetyczne, bo od tego zależy nasze zdrowie. Skoro już wiemy, że wybór materaca jest bardzo ważny dla naszego ciała, to przejdźmy dalej.

Jakie są rodzaje materacy do spania?

Jest pare rodzajów materacy, np. materace kieszeniowe (inaczej pocketowe), lateksowe, piankowe, nawierzchniowe, a nawet istnieje materac termoelastyczny czy materac sprężynowy, ale dzisiaj opiszemy w skrócie dwa podstawowe:

Materace piankowe – opis

Materac piankowy składa się z tworzywa pianki, która w zastraszającym tempie rozwija się na rynku surowców. Chodzi o to, żeby taki materac dostosowywał się do kształtu ciała, ale tak żeby nie był za bardzo miękki. Czasami nieco twardsze materace są lepsze, niż takie bardzo miękkie. Warto podczas wybierania materacu wybrać taki, który dopasowuje się do kształtu i budowy ciała, ale nie za mocno.

Materace lateksowe – opis

Materac lateksowy ma ten plus, że dopasowuje się do nacisku ciała, a kręgosłup podczas snu nie ulega deformacjom. Lateks od razu podbił rynek przez swoje niesamowite właściwości. Dodatkowo nadaje się dla alergików, ponieważ nie absorbuje tak bardzo roztoczy jak inne. Materac sprawdzi się tym bardziej u osób o zróżnicowanej budowie ciała.

Komponenty materacy:

Materace składają się z różnych tworzyw. Zwykle jest to:

 • Pianka poliuretanowa
 • Mata kokosowa
 • Wełna owcza
 • Hydrożel
 • Pianka wysokoelastyczna
 • Pianka termoplastyczna
 • Pianka lateksowa

Jaki materac do spania jest najlepszy?

Wiele osób pyta o to, jaki jest najlepszy materac do spania czy jaki wybrać materac do spania. Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Na rynku jest wiele materacy różnych marek i co chwila pojawiają się nowe. To jaki materac jest najlepszy, to sprawa bardzo i to bardzo indywidualna. Powinniśmy dobrać materac do wzrostu i wagi, a także czasami wieku i pracy jaką mamy.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego jest najlepszy?

W jednym z naszym wpisów, wspominaliśmy o materacu dla dziecka. Teraz jednak dopowiemy jak wybrać dobry materac do łóżeczka dla niemowląt. Właściwy materac dla niemowlaka jest dla zdrowia dziecka dużo bardziej istotny niż rodzaj pościeli, w jakiej śpi, czy nawet wielkość łóżeczka. Najważniejszą rzeczą jest to, aby zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju certyfikaty i atesty, które świadczą o jakości tworzyw zawartych w materacu. Niemowlaki nie ważą 50 lub 80 kg, więc łatwiej jest wybrać im materac ze względu na bardzo podobną wagę młodziaków. Kręgosłup malucha musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla niemowlaków zalecane są materace średnio twarde, które nie posiadają stref do części ciała. A i proszę was… nie kupujcie dziecku materaców z tworzywa np. mleczka kauczukowego, które mają bardzo niską gęstość. Nie chodzi mi o materiał, a o gęstość (ale bardziej preferuję materac piankowy). Jeśli jest zbyt mała gęstość, to materac dopasowuje się do ciała dziecka zbyt mocno, co jest nie zdrowe, ponieważ ciało nie ma odpowiedniego podparcia.

Jaki materac do spania wybrać dla niemowlaka

Jakie są strefy twardości materacy?

Czy jeśli zadałbym Ci pytanie jaki materac wolisz, twardy czy miękki, to co byś odpowiedział/odpowiedziała? Zgaduje, że odpowiedź by była, że twardy, bo zdrowszy dla kręgosłupa. A tutaj okazuje się, że to nie do końca jest prawdą. Twardość materaca powinna być dobierana pod naszą wagę, dzięki temu możemy mieć idealnie dobrany materac. Wśród ekspertów istnieje takie coś jak zakres stref twardości materaca. Zbyt twardy materac może źle wpływać na nasze mięśnie, kręgosłup oraz jakość snu. Zbyt miękki materac będzie wywoływał podobne efekty.

Istnieje 7 stref twardości w materacach:

 • Strefa głowy
 • Strefa barków
 • Strefa lędźwiowa
 • Strefa miednicy
 • Strefa ud
 • Strefa łydek
 • Strefa stóp
Jaki materac do spania? - Twardy czy miękki

Jaki materac do spania wybrać dla alergików?

Podczas wyboru idealnego materacu dla alergików, warto wziąć pod uwagę materace z pianki i lateksu. Oczywiście ważne, aby materac z pianki czy lateksu miał strukturę oddychającą, która nie chłonie wilgoci tak bardzo jak inne z dobrą wentylacją. To pozwoli na ograniczenie obecności roztoczy i pleśni, dzięki czemu alergikowi będzie się spało komfortowo. Jakość materaca gra tutaj istotną rolę, ponieważ idealny materac zrobiony np. z pianki poliuretanowej, nie tylko powinien dopasowywać się do kształtu ciała, ale także taka pianka termoelastyczna powinna być zrobiona dokładnością, więc wybierzmy dobrego producenta, a nie pierwszego lepszego, który oferuje materac dla alergików za 20 zł ; ) .

Jaki materac do spania na problemy z kręgosłupem?

Na rynku istnieje wiele rodzajów materacy, które posiadają specjalny certyfikat medyczny. Taki materac jest nazywany ortopedycznym. Ma on za zadanie odciążyć Twój kręgosłup i pozwala na rozluźnienie mięśni grzbietu. Materac ortopedyczny zapewni Ci spokój i poczucie komfortu na całą noc, dzięki czemu wstaniesz rano wyspany i wypoczęty.

Jak dopasować materac do siebie?

Aby wybrać odpowiedni materac, który będzie dostosowany pod ciężar ciała podczas snu, a także dobrej jakości i w przystępnej cenie, najlepiej udać się do najbliższego salonu sieci z takimi artykułami. Specjaliści powinni dobrać nam materac dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli jednak sprzedawcy nawet nie zapytają się o naszą masę ciała, to już możemy wiedzieć, że nie znają się na rzeczy. Jakość materacu jest również kluczowa, jeśli chcemy cieszyć się takowym przez wiele lat.

Jaki materac do spania wybrać dla siebie

Długość naszego materaca powinna być o 20 cm dłuższa, niż wzrost osoby, która będzie z niego korzystać. Według uogólnień materac dla jednej osoby powinien być szeroki na min. 75 cm, a dla dwóch osób min. 150 cm.

Twardsze materace powinny być dla osób, które śpią na plecach oraz są wyższe. Dla osób o niższym wzroście i śpiących na boku preferuje się materace bardziej miękkie. Jeśli z materaca korzystają dwie osoby, to powinno się go dobierać względem tej drugiej osoby, wyższej lub cięższej.